top of page
Поиск

Сокальська вишивка

  • Феськова Антонінка
  • 27 февр. 2015 г.
  • 2 мин. чтения

Кожен регіон України, навіть кожне село має свої особливості у декоруванні, колористиці й ношенні одягу.

Сокальщина цікава тим, що народний одяг цьо- го району має багато спільних рис з одягом Поді- лля, Опілля, Холмщини. Провести чітку межу між цими етнографічними районами складно, оскільки еволюційні процеси розвитку культури того чи іншого народу завжди передбачають вза- ємозбагачення через взаємовпливи сусідніх куль- турних традицій .

Для вишивок Сокальщини характерні легкі узо- ри рукавів жіночих сорочок, які справляють вражен- ня тонкого мережива. Вони виконуються переважно чорним кольором поверхневим шиттям — хрестиком, стебнівкою.

сокальська вишивка

З часом у виробах цього району поширюються густі, без пробілів геометричні візе- рунки, колірна гама насичується жовтим, червоним, синім. Найкраще проявляються у вишитих сорочках Сокальщини своєрідність і багатство вміло скомпо- нованого рослинного орнаменту. Рослинні і геоме- тричні орнаменти поєднані в них у безлічі варіантів, внаслідок чого створена велика кількість найбільш різновидних, багатих візерунків.

сокальська вишивка сорочка

Десь на зламі ХІХ—ХХ століть з’являється квітчастий орнамент. Спершу у формі «віночків» — гирлянд, великих бу- кетів різнорідних квітів — майже завжди по одному рядові. Взір квітистий, вишитий по обох боках шва, віддзеркалений. Творились прекрасні компо- зиції з різнорідних квітів, колосся, винограду, кали- ни, з пташками чи метеликами. Як відзначають знавці, взори ці не мають подібних, хіба дещо у вишивці Чернігівщини.

Знавець українського народного мистецтва Лідія Бурачинська характеризує квітчастий орнамент со- кальської вишивки як «далекий відгук козацького бароко».

сокальська сорочка вишивка

Рослинні орнаменти відзначаються особливою легкістю композиції і малюнка. Характерним для більшості вишивок цього походження (кінець XIX ст.) є чорний колір, який контрастує з білим фоном лляного доморобного полотна. Згодом (в XX ст.) спостерігається сполучення кольорів: чор- ного з червоним і золотисто-жовтим, а в 1930-х ро- ках у вишивках уже переважає багатоколірність (7—10 різних кольорів). В цілому добір кольорів у вишивках народних майстрів Сокальського району вказує на високо розвинений естетичний смак та ро- зуміння краси їхніх майстринь.

Сокальські вишив- ки виконані переважно хрестиками на численних нитках полотна, а також мереживом, стебнівкою, рідше пласким гаптом.

Сорочки з чорним геометричним малюнком носили жінки Сокальщини протягом досить довгого періоду на знак тяжких спустошливих набігів татар на цей край. Пізніше такі сорочки носили вже лише літні жінки, а вишиті здебільшого червоним полюбляли молодиці. Та це були святочні сорочки, а в будень надягали сороч- ки, вишиті хрестиком лише на поликах і погрудках.

сокальська сорочка вишивка

Цінуйте й любіть українське!

 
 
 

Comments


Архів
Пошук за тегами
Шукайте нас
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page