Типи крою українських сорочок по регіонах України
- Феськова Антонінка
- 8 мар. 2015 г.
- 2 мин. чтения
Вишивка - один з найбільш поширених і улюблених в Україні різновидів народної творчості. Адже у вишивці, як і в народній пісні, майстрині відображали свої мрії про краще життя, про прагнення до прекрасного.
В Україні вишивати вміли скрізь, але кожен район, навіть кожне село мало свої кольори, свої місцеві узори і техніки вишивання. Так само кожен регіон мав свій крій сорочок.
Це типовий Полтавський крій жіночих сорочок:

Та Полтавська чоловіча сорочка:

Поликові сорочки з пухликами були характерні для Полтавщини, Чернігівщини. Пухлики - це такий вид шва. Для цього полотно збирають в кілька рядів у зигзаги між зборками. Їх роблять у верхній частині рукава - де рукав пришивається до уставки. Пухлики роблять в один- два ряди. Іноді їх кількість осягає семи. Пухлики бувають на поликових сорочках, для яких, також, характерне призбирування навколо шиї. Призбирування або вишивання до коміру, як і пришивання пухликів, буо дуже копіткою роботою і вимагало великого вміння і майстерності. Одночасто з поликовою сорочкою побутував тип сорочки без уставки (полика), з суцільним рукавом, верхній край якого призбирувався з вирізом горловини. Вишивка при цьому розміщувалась на рукавах і подоллі.

На фото чоловіча Чернігівська сорочка.
Чоловічі сорочки поділяються на сорочки поликові і сорочки без уставок. У центральних областях України були поширені так званні "українки" - сорочки з відкладним коміром і широким рукавом, який призбирується.

На фото Вінницька чоловіча сорочка.
У західних областях існувала "гуцулка" - тип сорочки, на якій вишивка розміщувалась уздовж пазухи на коміра, по низу рукава. Розташування нагрудної вишивки має давню традицію. Орнаментування у давнину мало певний символічний сенс. Вишитий узор набував магічної сили й виконувався в суворо призначених місцях. Основна увага приділялась оздобленню рукава. Наділяючи рукав символічними орнаментами, людина ніби підкреслювала силу і вправність рук. З плином часу магічна сила зовсім забулась, втратила своє оберегове значення, орнамент перетворився на суто декоративний елемент. тісно пов"язаний з конструкцією крою.

На фото Черкаська чоловіча сорочка.
Крім вишивки веливе значення мали лінії крою. За допомогою ажурних з"єднувальних швів майстрині підкреслювали конструцію сорочки, вирізняли місця розташування основних композицій вишивки.

На фото Житомирська жіноча сорочка
У кожному регіоні у вишивках сорочок склалась своя єдність орнаментуі засобів його вираження , своя колірна гамма.



На фото показані жіночі сорочки Закарпаття.

На фото жіноча сорочка Київської області.

На фото - жіноча сорочка Потавської області.

На фото - Рівненська жіноча сорочка

Тернопільська жіноча сорочка


Типи крою Черкаської жіночої сорочки

Чернівецька жіноча сорочка
Comments